✅ Firmaer afgiver 3 fine tilbud på isolering Sæby af din bolig
Termolægter er bjælker af stiv mineraluld med påklæbet træfiberplade på forsiden. Lægterne bruges ved indvendig efterisolering af ydervægge, der efterfølgende skal beklædes med f.eks. brædder, træ- eller gipsplader. Fordelen ved termolægter er, at man undgår de kuldebroer, som almindelige trælægter kan forårsage.
Værk eller fugestrimmel af mineraluld bruges som tætning mellem mur og træværk, eksempelvis omkring dør- og vindueskarme. Fugningen må ikke være for fast, men skal fylde hulrummet helt ud. Dimensioner: 20 x 60, 20 x 120 og 50 x 50 mm. Længder. 7,5 til 10 m.
✅ Det er med garanti ret smart
Det er let og ligetil at informere om en isolatøropgave online og vores team af håndværkere løser selv de mest krævende sager. Du har fundet den helt rigtige onlineservice, hvor vi tilbyder dig eksakte ekspertoverslag. Sådan slipper du for at blive snydt af falske håndværkere, for her bliver du udelukkende kontaktet af ærlige fagfolk.
Få i dag vidunderlige isolatøroverslag og bliv kontaktet af talentfulde isolatørfirmaer i postnummer 9300 Sæby. Vi følger med i den nuværende situation på efterspørgslen på 3 isolatørtilbud, og sørger for at opspore den billigste pris i dag. Ligegyldig typen af job, som skal løses, så vil vi rigtig gerne finde 3 dynamiske isolatørfirmaer.
Skalmurede beton- og letbetonvægge

Hvis bagvæggen er beton støbt på stedet, er kravet om vindtæthed i bagvæggen umiddelbart opfyldt. Hvis bagvæggen er opbygget af elementer, er det vigtigt, at der sker forsvarlig udstøbning eller fugning af fugerne for at opnå lufttætte samlinger. l disse vægtyper skal asfaltpap til vandafledning ved væggens bund klæbes til bagvæggens yderside. Bindere skal være af rustfrit stål for at minimere bindernes kuldebrovirkning og risikoen for kondens.
Regler for isolering
Ved at opfylde dem kan man få en varmeattest, der gør huset mere værd den dag, det skal sælges. Problemet er blot, at isoleringen skal anbringes skjult i husets bygningsdele, hvor den sidder beskyttet mod regn, fugt og mekanisk påvirkning. Det sætter ofte nogle grænser for, hvor tyk en isolering man kan få plads til.Derfor er det hensigtsmæssigt at foretage nogle former for efterisolering i forbindelse med anden modernisering af huset, f.eks. lægning af nye gulve, sænkning af lofter eller opsætning af ny vægbeklædning, hvor man kan afsætte den fornødne plads til indbygning af isolering.
Dampspærren må ikke ligge mere end højst 1/3 inde i isoleringen regnet fra den varme side. Herved kan elinstallationer mv. trækkes, uden at dampspærren skal gennembrydes, jf. i øvrigt det generelle afsnit om dampspærrer og SBi-anvisning 214 (Rasmussen & Nicolaisen, 2007).
✅
Ca 118.000 tilbud er blevet formidlet fra 2015 og frem til d. 14. marts 2026.
Postnummer 9300 Sæby isolatører
B6 Akustik A/S
Tranåsvej 5
9300 Sæby
CVR: 62124814
www.b6akustik.dk
Fugeentreprenør Pauli Lønsmann Bruun
Drejervej 40
9300 Sæby
CVR: 27752624
Tlf. 98401578
Voerså Tømrerservice
Vestergårdsvej 4
9300 Sæby
CVR: 28918755
www.tomrerservice.dk
Trekløver efterisolering
Peder Munks Vej 47
9300 Sæby
CVR: 40510273
Tlf. 40510273